Четвер, 28.09.2023, 05:27
EUREKA!!!
Віртуальний підручник

з української літератури
"Еврика!"
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії каталога
Плекаймо слово! [8]
Чи знаєте ви українську мову? [1]
Інформація для учнів [1]
Міні-чат
Головна » Статті » Це цікаво! » Плекаймо слово!

Корисно знати
Файл: p02_12.asp

Це цікаво!

Корисно знати!


Художник думає малюнком.
Сальвадор Далі


Запам'ятаймо!

Помилка

Правильно

Одна євро

Одне/ один євро

Десять гривнів

Десять гривень

Форінт

Форинт

Чеська коруна

Чеська крона (корона)

Російський карбованець

Російський рубль

Польський золотий

Польський злотий

Запитання.

Чи є в українській мові дієслово ПОСТУПАТИ?

Відповідь.

Фактично в сучасній українській мові дієслово ПОСТУПАТИ не вживається. Дехто з мовців зрідка користується ним у значенні "вступати","надходити", "робити, діяти, чинити", але з погляду стилістичної норми це вважається небажаним.

У значенні "бути зарахованим до якогось навчального закладу, до складу якоїсь організації" в сучасній українській мові вживається слово "вступати".

Запитання.

У чому полягає відмінність між словами ЗДАТНИЙ і ЗДІБНИЙ?

Відповідь.

Здатний - це "такий, що має можливість, силу, певні дані щось зробити". Це слово вживають з інфінітивом, коли йдеться про можливості, вдластиві живому організмові від природи: "Деякі представники тваринного світу здатні не тільки сприймати ультразвукові коливання, а й утворювати їх"; коли йдеться про потенціальні фізичні можливості когось або чогось:"Гімнасти нашої школи здатні добитися кращих показників"; коли треба передати думку про наявність чи відсутність у людини моральної сили щось зробити: "...Моя дочка святою мрією горіти здатна, - з таких бувають мучениці, брате!"

( Леся Українка).

Моральну підготовленіть ( чи непідготовленість) до чогось виражає слово ЗДАТНИЙ у сполученні з додатком у знахідному відмінку з прийменником НА ( здатний на що?) "Звичайно, я нераджу тобі бути поганим воїном або ховатися за чужі спини. Я знаю, що ти на це не здатний, і, може, саме за це найбільше тебе люблю".( Олесь Гончар).

Значення, близьке до "здібний" слово ЗДАТНИЙ може мати , коли вживається в ролі присудка, що керує додатком у родовому відмінку з прийменником ДО ( здатний - до чого?): "Моя мати була дуже здатною до всякої науки, та, на жаль, не було кому її вчити" ( В.Спмійленко).

ЗДІБНИЙ - це обдарований, такий , що має здібності ( здібний математик, шахіст, музикант; здібна ( обдарована) дитина): " Брянського він вважав дуже здібним офіцером, але сухим і до деякої міри педантом" ( Олесь Гончар).

Запитання.

Чи правильно вжите слово БІЛЬШІСТЬ у реченні "Більшість одягу поклали у великий чемодан"?

Відповідь.

БІЛЬШІСТЬ поєднується переважно з іменниками, що означають істот (більшість учнів, більшість дітей, більшість коней), а також з іменниками, які означають організації, підприємства, установи та інші заклади, функціонування яких виявляється в діяльності людей (більшість шкіл, більшість заводів). У таких випадках БІЛЬШІСТЬ можна замінити синонімічним словосполученням БІЛЬША ЧАСТИНА.

Проте в інших випадках, як правило, вживається тільки словосполучення БІЛЬША ЧАСТИНА. Зокрема БІЛЬШІСТЬ не вживається з іменниками, які означають речовину в твердому, рідкому або газоподібному стані ( сода , бензин, аміак), з іменниками, які означають конкретні неживі предмети, якщо іменник стоїть в однині ( наприклад, не можна сказати "більшість стола", а треба : більша частина стола), а також із збірними іменниками, що означають сукупність предметів ( листя, одяг).

Не зовсім прийнятним вважається вживання слова БІЛЬШІСТЬ у поєднанні з іменниками - назвами конкретних одиничних предметів : "більшість зошитів, більшість груш", краще : більша частина зошитів, більша частина груш.

Отже, в реченні "Більшість одягу поклали у великий чемодан" треба вжити словосполучення БІЛЬША ЧАСТИНА: "Більшу частину одягу поклали у великий чемодан".

Джерело: Журнал "Дивослово".

© *Михайлова Н.В., 2008, Всі права захищені
Категорія: Плекаймо слово! | Додав: nmix (12.08.2008)
Переглядів: 4032 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2023
Створити безкоштовний сайт на uCoz