*** Так ніхто не кохав. Через тисячі літ лиш приходить подібне кохання. В день такий розцвітає весна на землі І земля убирається зрання… Дише тихо і легко в синяву вона, простягає до зір свої руки… В день такий на землі розцвітає весна і тремтить од солодкої муки…
В'яне серце моє од щасливих очей, що горять в тумані наді мною… Розливається кров і по жилах тече, ніби пахне вона лободою…
Гей, ви, зорі ясні!.. Тихий місяцю мій!.. Де ви бачили більше кохання?.. Я для неї зірву Оріон золотий, я — поет робітничої рані…
Так ніхто не кохав. Через тисячі літ лиш приходить подібне кохання. В день такий розцвітає весна на землі І земля убирається зрання…
Дише тихо і легко в синяву вона, простягає до зір свої руки… В день такий на землі розцвітає весна і тремтить од солодкої муки…
*** Я люблю тебе, друже, за те, Що в очах твоїх море синіє, Що в очах твоїх сонце цвіте, Мою душу і пестить і гріє. За волосся твоє золоте, За чоло молоде і відкрите, Я люблю тебе, друже, за те, Що не можу тебе не любити...
* * * Рвав восени я шипшину, карії очі любив. Вечір упав на коліна, Руки простяг золоті...
Шахти, цегельні, заводи, хлопці на зміну — вночі... Місяць у полі бродить, в трави лице вмочив.
Пальці тоненькі, ніжні і романтичні дощі... Хто це зрадливий ніж мені в руки тоді вложив? Ну, і пішов я ланами; там ешелони, сніги... Блиски гарматні над нами, в горло зорі — штики...
Ну, і пішов я ланами, вітер мотав шлики... Там телефонні гами, там ешелони, сніги...
Там я забув про шипшину, очі твої розлюбив. Вечір упав на коліна, руки простяг золоті... 1923
* * * Рвав восени я шипшину, карії очі любив. Вечір упав на коліна, Руки простяг золоті...
Шахти, цегельні, заводи, хлопці на зміну — вночі... Місяць у полі бродить, в трави лице вмочив.
Пальці тоненькі, ніжні і романтичні дощі... Хто це зрадливий ніж мені в руки тоді вложив? Ну, і пішов я ланами; там ешелони, сніги... Блиски гарматні над нами, в горло зорі — штики...
Ну, і пішов я ланами, вітер мотав шлики... Там телефонні гами, там ешелони, сніги...
Там я забув про шипшину, очі твої розлюбив. Вечір упав на коліна, руки простяг золоті... 1923 * * * Коли потяг у даль загуркоче, пригадаються знову мені дзвін гітари у місячні ночі, поцілунки й жоржини сумні...
Шум акацій... Посьолок і гони... Ми на гору йдемо через гать... А внизу пролітають вагони і колеса у тьмі цокотять...
Той садок, і закохані зори, і огні з-під опущених вій... Од проміння і тіней узори на дорозі й на шалі твоїй...
Твої губи — розтулена рана... Ми хотіли й не знали — чого... Од кохання безвольна і п'яна, ти тулилась до серця мого...
Ой ви ночі Донеччини сині, і розлука, і сльози вночі... Як у небі ключі журавлині, одинокі й печальні ключі...
Пам'ятаю: тривожні оселі, темні вежі на фоні заграв… Там з тобою у сірій шинелі біля верб я востаннє стояв.
Я казав, що вернусь безумовно, хоч і ворог —на нашій путі... Патронташ мій патронами повний, тихі очі твої золоті...
Дні пройшли. Одлетіла тривога... Лиш любов — як у серці багнет... Ти давно вже дружина другого, я ж — відомий вкраїнський поет.
Наче сон... Я прийшов із туману і промінням своїм засіяв... Та на тебе, чужу і кохану, я і славу б свою проміняв.
Я б забув і образу, і сльози... Тільки б знову іти через гать, тільки б слухать твій голос і коси, твої коси сумні цілувать.
Ночі ті, та гітара й жоржини, може, сняться тепер і тобі... Сипі очі в моєї дружини, а у тебе були голубі. 1926—1957
* * * Білі акації будуть цвісти в місячні ночі жагучі; промінь морями заллє золотий річку, і верби, і кручі...
Будем іти ми з тобою тоді в ніжному вітрі до рання, вип'ю я очі твої молоді, повні туману кохання...
Солодко плачуть в садах солов'ї, так, як і завжди, незмінне... В тебе і губи, і брови твої, як у моєї Вкраїни...
Ось вона йде у вінку, як весна... Стиснулось серце до крику... В ньому злилися і ти, і вона в образ єдиний навіки. 1927
НІЧ
Догорає вечір, квітка пурпурова, у дзвінках трамваїв, кроках і піснях, і нечутно лине довга ніч зимова, довга ніч зимова, чорнокрилий птах.
Дзьоб його довбає квітку пурпурову, заливає тьмою пелюсток огні. Тихша дзвін трамваїв, замовкав мова, перехожих кроки, вигуки й пісні.
Завмирає місто. Тишина і спокій. Тільки сніг синіє, тільки вітру змах, і коло будинків ходять одиноко сторожі, як тіні, в довгих кожухах.
Вулиці безкраї. Порожньо і дзвінко. Кроки одинокі — ніби серця стук. І в холоднім небі зорі, як сніжинки, шлють байдуже світло на замовклий брук.
Де-не-де у вікнах світло янтаріє, ліхтарі хитливі, тіні без кінця. В серці пісня спіє. Місто, ніч і мрії. Що мені навіє довга ніч оця?
Скільки їх минуло, цих ночей зимових! Та навіки в серці тільки ніч одна — ніч моя далека першої любові, ніч моя чудесна, юності весна.
Як тоді шуміли верби над рікою, як світили зорі, як сніги цвіли... Од твого волосся віяло весною. В ніч ту над рікою ми одні були, Ні човна, ні весел, ні квіток, ні співів, тільки сніг, і вітер, і весна, весна в двох серцях жагучих, в двох серцях щасливих, першої любові сповнених до дна.
Місяць над рікою в темному просторі розливав на гори і на верби ртуть. От чому для мене тільки сині зорі, тільки сині очі у житті цвітуть.
Линь же, моя пісне юності й любові, і весною линьте в серце, сніг і мла! Я за те люблю їх, ночі ці зимові, що одна з ночей цих щастя принесла. 1938 * * * Над шахтами лине задимлене небо в огні заводському заграв. Донець мій коханий, давно я про тебе пісень голубих не складав.
Одкрили зорі золотої ворота ми в битві за щастя своє, і з попелу згарищ моя Третя Рота в симфонії праці встає.
Все так же гудок свою пісню заводить про нашу незламну могуть, і друзі дитинства ідуть до заводу, по вулиці Красній ідуть.
Я згадую в синьому димі махорки про нашу весну дорогу і бачу вікно прохідної конторки й незлічні сліди на снігу, упевнені й рідні... І стежка вузенька з гори до чавунки біжить, де мчав я на санках хлопчиськом маленьким крізь снігу колючу блакить.
І станція та, і вагони, вагони, і гуркіт невпинний коліс; і зір мій ясний, як у мареві, тоне,— там жив, там любив я, там ріс. 1947.
НЕЗАБУТНІЙ
Твій образ знов стоїть переді мною, учитель!..І тихий кашель твій я чую знов за довгих літ стіною у далині донецькій заводській...
Ось ти ідеш...Над церквою новою літають галки. Осінь. День смутний... І хлюпає болото під тобою... Перед очима знову образ твій...
Маленький, я тебе випереджаю, щоб швидше в клас потрапить гомінкий... Усе, що задано, я вивчив, знаю. Біжу, а за плечима кашель твій...
А в класі повно пороху і крику... Дзвінок...Заходить вчитель. Ми встаєм. Як передать любов мою велику до нього, що зростала з кожним днем.
в маленькім серці!.. Задушевним словом він нас учив любити рідний край. Ми з ним ходили, рідним, чорнобровим, не раз, не два у поле і у гай.
Текли кудись Дінця величні води, ми слухали, уважні і малі, про неповторнеє життя природи і про любов до рідної землі...
Василь Мефодьєвич! Ти вчив любить прекрасне і готував до чесного труда нас, селюків. У серці не погасне твоїх очей усмішка молода,
покіль воно у грудях буде битись... Знов образ твій переді мною, ти перед бідою кликав не коритись, для батьківщини радості рости.
Одснилась школа...Юними ми стали. В осінній день, задуманий такий, твої слова в душі моїй звучали, коли пішов за щастя я на бій...
Ти йшов зі мною в огненні походи, в знемоги час підтримував мене, як рідні плечі воїнів свободи... Я не забув лице твоє ясне
і запорозькі довгі чорні вуса, що так нагадували батька...Ти в душі моїй навіки, я клянуся, хоч поміж нами—днів мости й мости...
Хоч ми йдемо все вище і все вище, все далі ми од горя і нужди... А ти лежиш давно на кладовищі, де татко мій, де брат, баби й діди...
Я з рук твоїх давно пішов у люди, в житті бурхливі, грозяні моря, учитель мій!.. Тебе я не забуду, моєї юні радісна зоря! 1959
* * * Як я люблю тебе, мій краю вугляний, твій кожний камінець, твою билину кожну, де я пішов на бій за щастя в даль тривожну, що снилося мені в заграві заводській...
Коли доводиться в краях твоїх бувати, од щастя плачу я, і плачу і сміюсь... Щоб сили для пісень джерельної набрати, я серцем до землі донецької тулюсь.
Ті верби над Дінцем, що я повз них проходив, і рейок димний дзвін, і шахти на горі, куди біжать, біжать вагончики з заводу, смуглява дітвора, щасливі матері... Це там, це там, це там зростали ми й любили, і я горджусь, що я землі моєї син, де силу мускулів машини замінили, щоб назавжди забув шахтар про кайла дзвін.
Щоб він злетів орлом в простори наукові, щоб шлях пізнав до зір по тільки у піснях. Я шлю тобі слова безмірної любові, донецький краю мій, на твій громохкий шлях.
Цвіти, сіяй, грими! Чаруй життя красою і прокладай нову, іще не знану путь! В майбутнє ідучи веселою ходою, у щасті про свого поета не забудь. 1959 * * *
Де небокраї сині й чисті зорі обарвлені огнем, не раз, не два жовтіло листя і осипалось над Дінцем...
Мені усе там рідне, миле — і гай, і содовий завод, де ми ходили, де любили послухать шум донецьких вод.
Надходить осінь, мила, люба. Шумить пожовклая трава там, де тугі вишневі губи я цілував не раз, не два...
Хай листя падає на груди і навіває вітер сни,— той знати осені не буде, хто народився для весни. 1959 (Джерело: Володимир Сосюра. Твори в чотирьох томах.—К, 1986)
ДЕБАЛЬЦЕВЕ
У імені твоїм Я чую рейок дзвін. Дало мені життя ти В срібний донь зимовий, ІЦоб, як і всі, Я йшов з тобою до вершин, І розцвілала весна І дружби, і любові. Маленьким хлопчиком По вулицям твоїм Так часто бігав я Із друзями своїми, І райські яблучка Рвав у садках густих... А дні пливуть, пливуть Немов заводів дим. Дебальцеве моє. Колиско днів моїх, Це ти мені дало Співучу, ніжну вдачу І, славлячи життя Невиданий розбіг, Я піснею тобі, Дебальцеве, віддячу. Життям і піснею ! Вони твої, твої, Бо я твій вірний син, Окрилений тобою. На пісню і на труд, І на тяжкі бої, Коли нас вороги Залить хотіли тьмою. Дебальцеве. . . Гудки... Там димарі у вись, Як виклик, підвелись, Як знак, то з кожним роком Все дужчими стаєм. Не марно ми клялись Буть вірними тобі, Мій краю сонцеокий… 1962 р.
(Джерело: газета “Дебальцевский рабочий“)
|